Affetmeyin

Ve ben kim bilir bu debdebe içerisinde ne kadar çok insana kırılacak “ne çok acı” biriktireceğim.

avatar
8 Haziran 2017
1128 Okunma
1 Comments

Merhaba!

N’aber?

Bu gün biraz affetmemekten bahsedeceğim. Hiçbir zararını görmediğim eylemsizlik hâli. İnanmayın “affederseniz rahatlarsınız” diyen saykologlara. Lütfen.

Kalbinizin yerini öğrendiğiniz zamanlara geri dönün şimdi. Yani kırılmaya, sevmeye, inanmaya, öğrenmeye başladığınız o ilk vakitlere geri dönün. “yaşamak” adlı kitabına başlarken “ne çok acı var” diyen şair gibi.

Az evvel sahur sofrasında anneme şöyle dedim; “senin yerinde olmak isterdim anne. Yapacağın çok şey kalmadı” ve anne, kırılacağın çok insan da yok.

Ben daha evlenecek, henüz tam anlamıyla tanımadığım biriyle bir çatı altında aynı yatakta uyuyacak, aynı ekmeği bölüşecek, aynı dertlerle dertleneceğim. Fıtraten insan sevmiyor olmama rağmen ailesini ailem bellemek zorunda kalacağım, sonra belki çoluğa çocuğa karışıp başka bir boyuta taşınacağım. Sonra bir de belki yani umarım/inşallah başka da bir şehre taşınacağım. Sonra kırk yaşıma yaklaşacağım. Boyayı bırakacak ve beyazlarımı sevgiyle tarayacağım. Hatta belki geçen onca yılda bir tek beyazlarımı seveceğim.  Benden birkaç yaş küçük kocama daha güzel görünme çabasıyla belki botoksa belki spora belki diyete abanacağım.  Ellerimin üzeri biraz daha damarlı biraz daha kırışmış olacak, belki 50’ye uzanınca yüzümde o esmer lekelerden çıkacak ve bir de belki kilo almama mani olamayacak dahası aldığım kilolara çözüm bulamayacağım. Yaşım ilerlediği için hakkını vererek spor da yapamayacağım. Gözlerim de sıkılacak eskisi kadar belki okuyamayacağım da. Belki kocam beni beğenmeyecek ilerde /artık. Kavgalarımız artacak, birbirimizi tanıdıkça belki daha da çekilmez ve kaprisli canlılar haline geleceğiz. Ve ben kim bilir bu debdebe içerisinde ne kadar çok insana kırılacak “ne çok acı” biriktireceğim. Hepsini şimdiden selamlıyor, gelen her acıya ve yolculayacağım her insana eyvallah diyeceğim. Çünkü ben duygularını tersinden yaşamaya odaklanan bir kadınım.

Önümde bir sürü iş, mesele, prosedür, yol var. Gözümde dağ oluyor, büyüyor. Hayatımın “yapacak çok az şeyim kaldı” ve “tanıyacak az insanım” kısmına ışınlanmak istiyorum.

Çünkü bütün bir otuz yıl içerisinde kırıldığım ne kadar insan olduysa hiçbirini affetmedim. Çünkü affetmenin ağırlığını beşeriyetime yükleyemezdim. Çünkü affedip canımı delip geçen insanlara ve anılara böyle bir kıyak geçemezdim. Affetmemenin hafifliğiyle yoluma devam edeceğim. Siz de affetmeyin. Af marifetini yaratıcının mağfiretine bırakın. Sadece insan olmanın tasasını yaşayın. Zamanı kısıtlı ruhun iç çekişlerine daha fazla sır yüklemeyin. Bağışlamak insana insan olduğunu unutturuyor. Bir çeşit sahiplik oyunu oynamak…  Fazlasıyla ağır.

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım840 okundu
Hikâyat
0 paylaşım840 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

One Response

Yorum Yaz

Your email address will not be published.