Babama Mektup

Bu mektuba son verirken, yine bir sigara tellendiriyorum. Bilsen ne kadar çok kızarsın sigara içtiğime.

avatar
27 Ocak 2017
16 Paylaşım 884 Okunma

Baba,

Bu mektuba “sevgili babacığım” diye başlamak isterdim. Ama inan, sana bu hitapla başlamak hiç içimden gelmiyor. Üstelik bu satırları yazarken, sigara içip kahvemi yudumluyorum. Sen sigara içtiğimi bilsen bundan hiç hoşlanmazsın. Bu yüzden sana “sevgili babacığım” diyemiyorum. Hayır elbette asıl sebep sigara değil baba, hiç değil. Konunun sigarayla kahveyle zerre kadar ilgisi yok. Sen o üç çocuğa küfredip bağırdın ya; Musa’nın asası yere düştü, Yusuf kuyuya düştü, bir genç kız geneleve düştü, Anadolu toprakları emperyalist ülkelere düştü; sen o üç çocuğa bağırdın ya; sigaramın külü düştü. Senin vicdanın seni hiç rahat bırakmasın baba. Amin!

Allah’ım! O üç çocuğu ve o üç çocuk gibi tüm çocukları koru! Rahmetini onların üstüne eyle!

Arabada sinirle söylenirken ışıklarda durduğunda, hayattan hiçbir alacağı olmayan, ve daima hayata borçlu olan, o esmer yüzlü, yüzlerine bakılacak olursa kuvvetle muhtemel Suriyeli olan üç çocuğa arabanın camını indirerek nasıl küfürler savurdun, gördüm baba. Onlar senden kaçtıkça sen daha da çok bağırdın. Sâhi baba, onlara bu kadar çok bağırdığına göre çok günahkâr olmalısın. Söylesene, sen neyden korktun da sesin o kadar yüksek çıktı? Kendi vicdanını susturmak için mi küfürler savurdun? O esmer yüzlülerden ne istedin? Bankada haram paralarla oynarken ellerin kirlenmedi de, kalbin kirlenmedi de o çocukların elleri deyince arabana, elleri deyince o esmer yüzlülerin arabana, araban mı kirlendi? Sabah dokuzdan akşamın dokuzuna kadar kapitalist tanrıcıklara hizmet eden sen, vicdanını ATM’lerde unutmuşsun baba. Kusura bakma baba, yazarın dediği gibi “Allah kadar cezalandırıcı” olmaya çalışman çok saçma!

O çocuklar bunu hak etmediler, senin bu aşağılamalarını hak edemezler baba! Anla artık! Senin vicdanın içtiğin rakıların süslemeli bardaklarında kaldı. Vicdanın anason gibidir senin. Haber bültenlerini izlerken desteklediğin partinin mitinglerinde unuttun merhametini. Partizanlık kolayına geliyordu da kirli yüzlü çocukların gözlerinin içine bakmak zoruna gidiyordu, yine aynı yazar diyordu çünkü: “Yoksulluğun gözlerine bakılmaz” diye. Kurban kestin, oruç tuttun.(aç ve sussuz kaldın yani) Bedenin oruçluyken, ruhun Ramazan bayramında eş dostla viski içmenin hayalini kuruyordu. Ruhun böyle çelişkili hayaller kuruyordu senin. Sâhi, din ve ahlak çok farklıydı birbirinden.

Siyaset programlarını, internette köşe yazılarını okumayı; eşinle ve çocuklarınla sohbet etmeye yeğleyen sen, gündem hakkında bilgini artırıyordun, bu doğru. Ama bizim hakkımızda bildiklerini azaltıyordun, gün geçtikçe bize dair düşüncelerin azalıyordu baba. Bu yüzden bir zâlimdin sen. Zulüm kaç türlü olurdu baba? Zulüm etmek için illa İsrailli bir askerin Filistinli bir çocuğun başına silah dayaması gerekmiyordu. Sâhi baba, sen zulmü Mısır’daki görüntülerden ibaret sayıyordun. Bu mektuba son verirken, yine bir sigara tellendiriyorum. Bilsen ne kadar çok kızarsın sigara içtiğime. Ben sana yine her öfkelendiğimde bir sigara yakacağım; ve dua edeceğim her namazdan sonra:

“Allahım o üç çocuğun kalbine şifa merhemini sür.”

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.