Başucu Mutluluğu

Ormanlar yemyeşilken mutlular, sarardı mı mutsuz. Hayat kısa, elbet uçacak kuşlar; uçarken mutlu, kanadı kırılınca mutsuzlar.

avatar
27 Ocak 2017
17 Paylaşım 870 Okunma

Uykudayken çıkarıp başucumuza astığımız, uyandığımızdaysa ilk iş soğuyan bedenimizi ısıtmak amacıyla tekrar giydiğimiz hırkaya benzettik mutluluğu zihnimizde. Ulaşılması kolay, zahmetsiz, rutin ve uğraşısız. Halbuki mutluluk göğün süvarilerindeydi, ışıl ışıldı onların kalplerinde.

Ormanlar yemyeşilken mutlular, sarardı mı mutsuz. Hayat kısa, elbet uçacak kuşlar; uçarken mutlu, kanadı kırılınca mutsuzlar. Kalem yazdığında mutlu, bir köşeye fırlatıldığında üzgün. Gök güneşli olduğunda mesut; yağmurluyken incinmiş, damla damla mutsuzluğu. Kitap, okunduğunda mütebessim hale bürünürken okunmadığında yitik birkaç yapraktan öte geçemiyor. Zor olan hangisi?

Peki ya sen niçin mutsuzsun? Niçin yüzündeki milyonlarca binanın dibe vuruşu? Başını öne eğdiren yerli bakışının müsebbibi kim? Kalbin yangın yeri de küle mi döndün, sarardın mı çaresiz? Hayat kısa deyip uçtun, uçarken de kanadını mı kırdın çöllerin yankısında? Issız bir köşeye mi fırlatıldın? Köşeye mi fırlatıldı hüznün? Niçin bu kadar yaprak döktü güzel yüzün? Damla damla incindin de tutamadılar mı uçurumun kenarındaki taşları? Okumadın da hayatı, okunmadı mı kalbinin ihraç fazlası lekeleri? Sen, niçin mutsuzsun?

Başucumuzdaki hırkayı ne giymek kolay ne de çıkarmak. Kolay olan niçinleri çoğaltmak. Mutsuzluğa bir neden bulabilmek, mutsuzluğun hikayesini yazabilmek insanı zora sokan. Belki de en zoru doğal akışa, fıtrata aykırı davranabilmek. Yemyeşil ormanları yakmak mesela, olması gerekene aykırı davranmak, inciterek incinmek. Yıldızları saymamak, yıldızsız yaşamak. Mutluluk kolay elde edilir değil, mutsuzluksa ciddi bir çaba gerektirir.

Hem, zaten, mutlu olmak için yaşayan kim?

Lev Tolstoy - Anna Karenina
Bütün mutluluklar birbirine benzer; her mutsuzluğunsa kendine özgü bir hikâyesi vardır…

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.