Bulunmayı Hiç İstemeyen O Çocuğun Hikayesi (Önsöz)

Bulunmayı hiç istemiyorum artık. Buraya kaçmaya geldim, unutulmamak için kaçmaya. Bir daha bulunmamak için, sürekli aranmak için.

avatar
31 Ocak 2017
34 Paylaşım 1,068 Okunma

durdu zaman: burada kalacam. buranın neresi olduğundan tabii ki bahsetmeyecem, çünkü ben buraya kaçmaya geldim, buraya kaçmadım, buraya kaçmak için geldim. bulunmayı hiç istemeyen o çocuk gibi durmadan, bir şarkıdan öbürüne geçiyorum burada. aynı daire içinde durmaksızın bir yer değişikliği kısaca. duracağım noktayı, her şeyin biteceği ve aslında her şeyin -tekrar- başlayacağı o noktayı bulmaya geldim buraya, kaçmaya. kaçıp gelmedim buraya, kaçmak için geldim.

***

ne anlattığıma dair en ufak bir fikriniz yok. nerede olduğum ya da nereye kaçacağım hakkında da. bulunmayı hiç istemeyen o çocuk’um ben artık. şarkılarla kaçış planı hazırlıyorum kendime. çünkü insan, kaçarken güvenmek ister. kimse yakayı elevereceğini bile bile kaçmaz. kimse dönmeyi umut ederek de kaçmaz. kaçmak, -yeniden- başlamak da değildir. kaçmak, hatırlanmak istemektir sadece, akılda kalmak. kaçmazsan silinirsin çünkü. kaçan, unutulmaz. kaçan, bulunmayı hiç istemez ama aranmayı bekler. aranmak istediği için kaçar, bulunmayı hiç istemeyen çocuk’un hikayesi de böyle ve burada başlar.

***

bulunmayı hiç istemiyorum artık. buraya kaçmaya geldim, unutulmamak için kaçmaya. bir daha bulunmamak için, sürekli aranmak için. yerinde durursan çürürsün, silinirsin, yitirilirsin. kendime şarkılarla beraber bir kaçış planı hazırlıyorum. beni elevermeyecek şarkılarla.

***

insan emin olamıyor oysa, dönmek istemeyeceğinden. ve yine insan emin olamıyor, kaçışının hakikatli bir kaçış olacağından. insan bulunmak istemese de hep aranmak istiyor ve aranmayacaksa, kaçışının koftiden bir kaçış olacağını biliyor. kendi anlamından, kendine başkalarının kalbinden yüklediği anlamından tamamen kopacağını biliyor. emin olmak istiyor insan kaçarken, güvenebilmek istiyor insan kaçarken, plan yaparken sadece şarkılara sığınabiliyor insan.

***

bulunmayı hiç istemeyen o çocuk’un hikayesini anlatmak istiyorum. bulunmayı istemeyen o çocuğun kim olduğunu.

***

buraya kaçmaya geldim. gerçekleşmiş bir kaçış yok henüz. ben, bulunmayı hiç istemeyen o çocuk. buradayım artık. kaçana kadar burada. şarkılar dinleyeceğim burada, güvenebileceğim bir şarkı bulana kadar buradayım, kaçış planı hazır olana kadar. dinlediğim şarkıları, kaçış planımı ve kendi dilinden bulunmayı hiç istemeyen o çocuğun hikayesini anlatacağım size. insan, unutulmamak için, aranmak için, iz bırakabilmek için kaçar ve bulunmayı hiç istemeyen o çocuğun kendisini durmaksızın aramasını istediği siz değilsiniz, nereye kaçacağını sizinle paylaşmasa da kaçış planını anlatacak size, hikayesini de. sonra bir şarkı bulacağız, güvenebileceğimiz bir şarkı. sonra dünya dönecek, dünya hep dönecek. bulunmayı hiç istemeyen o çocuk, bulunmaktan ümidini kesecek. planına inanacak yani, kendisi için kendinin yazdığı kadere. sonra dönecek dünya, tekrar tekrar değil, hiç durmadan. çünkü şair demişti, bir kez öpüşebilseydik, dünyayı solduracaktık. dönecek dünya, dünya hep dönecek. soldurabileceğimiz bir dünya yok artık ve en çok bunun için kaçış planı.

(devam edecek)

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,115 okundu
Müzik
21 paylaşım1,115 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım988 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım988 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım772 okundu
Hikâyat
0 paylaşım772 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.