Çakraz

Umudunuzu kesebilirsiniz benden efendilerim, özür dilerim sizi ümitlendirdim. Benim o denizlere sığmayan hayallerim, çok sevdiğim denizin kahpe dalgasına kapıldı ve gitti.

avatar
27 Ocak 2017
452 Paylaşım 7,469 Okunma

Benden umudunuzu kesebilirsiniz efendilerim, adam olamayacağım.

‘İnsan söyledikleriyle değil, söylemedikleriyle insanlaşır.’ Camus mu demişti bunu? Yanılma payımı saklı tutarak, evet. Madem adam olamayacağım, susmanın da pek anlamı kalmıyor. Evet efendilerim, gönül rahatlığıyla ümidinizi kesebilirsiniz benden, adam olamayacağım. Bilirim sizin zaten pek bi’ ümidiniz olmadığını lâkin bazen sizi inandırdım galiba kendime, özür dilemem sizin için bir anlam ifade eder mi?

Şimdi kendimi ekleyebilirim Karadeniz’in hırçın sularına ya da Karadeniz’e kadar gelmişken yeşillik içinde kaybolup maviyi mi izlesem? Her neyse efendim, siz benden umudunuzu kesebilirsiniz, benden adam olmayacak, dolayısıyla artık beni dinlememe özgürlüğünüz de var, sesimi asla yükseltmeyeceğim kulağınızın dibinde, şimdiye kadar yaptıklarım için özür dilesem? Özür dilemem sizin için bir anlam ifade eder mi?

Bakın efendilerim, bugüne kadar hiçbir şey yapmamış olsam da yorgunum ben. Yorgunum ve adam olamayacağım. Biliyorum sizleri üzüyorum ama kusura bakmayın. Denedim şansımı. Tutmadı. Artık acılarımızı büyütmenin anlamı yok, bakın şayet sizin için bir anlam ifade edecekse özür dileyebilirim, tamam sustum.

Ben bir Rus düşmanıyım, inadına kaçıyorum sıcak denizlerden ve bu yüzden adam olamıyorum. Yıllar öncesi odamda –dalga sesi dolan odamda- bir kısa L&M aralığında anlamıştım aslında adam olamayacağımı ama bozuntuya vermedim, efendilerimi üzemezdim.

Ben o gün sıcaklığına ve aydınlığına inat tüm sıcak denizlerden çekmiştim ordularımı. Ekleyeceksem kendimi bu soğuk ve kara sulara; adı gibi kara bir gece vakti eklemek istemiştim kendimi ve ben o gece bir kısa L&M aralığında denize aşık olmanın insanı nasıl da yalnızlaştırdığını anlamıştım. Ben o gece odamda –dalga sesi dolan o odamda- yatsı çıkışı sahile uğramanın, Neşet Ertaş’tan evvelim sen oldun âhirim sen türküsünü dinlemenin, bütün gün balkonda Rus kıyılarını gözetleyerek Rus klasiklerini okumanın ve en önemlisi denize aşık olmanın insanı nasıl da yapayalnız bırakacağını düşünmüştüm. O gece soğuktu. Üşümüştüm.

Üstümdeki bu dalgınlık oradan kalma. Benim için üç lira denilen şey ‘bir L&M bir kibrit’ denildikten sonra uzatılması gereken yuvarlak oyuncaklardı. Ben sanıyordum ki denize aşık olunca, sigaraya hiç zam gelmeyecek, hiç evsiz kalmayacak, kimse ağlamayacak. Öyle ya deniz çok büyüktü. Hayallerime sınır çizemiyordum. Rusya ile aramızda doğal sınır vardı zaten ve ben and içmiştim ne ben inecektim sıcak denizlere ne de Rusları indirecektim, mevzimi koruyamadım, özür dilemem sizin için bir anlam ifade edecekse özür dilerim efendilerim.

Umudunuzu kesebilirsiniz benden efendilerim, özür dilerim sizi ümitlendirdim. Benim o denizlere sığmayan hayallerim, çok sevdiğim denizin kahpe dalgasına kapıldı ve gitti. Şimdi ben de ekleyebilirim kendimi birazdan, bu kara gecede kara denize. Ben gittikten sonra –emin olabilirsiniz- hayatınızda hiçbir şey eksik olmayacak. Ama benim hayallerim deniz gibiydi, deniz yuttu ve hayallerim bitti, benim eksikliğim ancak deniz beni içine alırsa kapanacak.  Ey kahpe dalga gel şimdi, Neşat Ertaş dinleyip kısa L&M içerken, dalga sesleri eşlik ederken Neşet Baba’ya, ben hayaller kurmuştum, kızmayın bana. Özür dilemem bir anlam ifade edecekse, tamam..

Deniz çok büyüktü, karanlıktı, sesi çok güzeldi, aşık oldum.. Bütün hayallerimi denize gömmüştüm, hazinemdi benim, dalgalardan habersizdim, özür dilerim efendilerim, artık benden umudunuzu kesebilirsiniz, ben adam olamayacağım. Azad edin beni bugün, hayallerimin peşinden kendimi denize eklemeye gidiyorum, Neşet Ertaş var yanımda ve yıllar sonra ilk defa bir kısa L&M paketi, vasati kırk çöp olan bir kibrit kutusu.. Bir tane ayırıp kendime, tüm kibrit çöplerini savuruyorum denize, bir kısa L&M içiyorum, kibrit kutusuna bir not yazıp insanlığa bırakıyorum.. Hayallerim sığmamıştı denize ama şimdi tüm efendilerime diyeceklerimi bir kibrit kutusunun içine sığdırabiliyorum. ‘’Hayallerinizi denizden uzak tutun.’’

Özür dilerim efendilerim.

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,168 okundu
Müzik
21 paylaşım1,168 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,051 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,051 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım823 okundu
Hikâyat
0 paylaşım823 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.