Nokta

Sonra zaman geçti. Çok zaman geçti. Çok giden oldu. Çok söven oldu. Çok susan oldu. Çok seven oldu. Geri gelen oldu.

avatar
25 Ocak 2017
7 Paylaşım 1,050 Okunma

Bir noktadan kaç doğru geçer?

Sonsuz!

Ne çok doğru var. İlkokulda öğretmişlerdi daha, ama ne ütopik ve hatta ne fantastik gelmişti o zamanlar; o motto gibi, slogan gibi beynime, bilinçaltıma, bilinçüstüme, bilincimin bilmem neresine, benliğime işlenmiş cümle.

Büyürken ben, karaydı tahtalar. Tebeşirler tozlu ve kalındı. Kalın ve tozlu tebeşirlerin öğretmenin elinde tahtaya bıraktığı orta halli bir yuvarlak olurdu ki güya o da noktaydı. Sonra o noktayı baz alıp, hatta o noktayı göbek yapıp 360 derecelik bir açı oluşturacak şekilde etrafına gelişigüzel çizgiler çekerdi öğretmenim.

Öğretmenim, canım benim. Sadece ilköğretim hayatım boyunca bile üç okul değiştirmiş olmama rağmen nokta her zaman orta halli, noktayı göbeğine alıp salkım saçakçizilen çizgiler ise hâlden epeyce uzaktı. Uzaktı ama bilirdik biz, onların adının her birinin bir doğru olduğunu.

Sonra lise oldu. Başarısız geçti. Fizik, kimya, biyoloji, matematik hak getire. Ben yine de aklıma kazıdım ama bir ufacık ya da bir orta halli, hadi abartayım, bir kocaman noktadan –cüssesinin ebatı bizi bağlamazdı- sonsuz doğru geçtiğini.

Liseye geldim. Öğretmenim oldu hocam. Parmak değil el kaldırıyorduk, daha cooldu el kaldırmak, aşağıdan aşağıdan. Buna rağmen yani işte diyeceğim o ki, bütün bu değişimlere rağmen, öğretmene hocam dememe, parmak yerine arkadan ufacık bir eli hafif göğüste tutmama, eteğimi kısaltmama, saçımı açmama, kaşımı almama, âşık olmama filan rağmen, o bir noktadan hep sonsuz doğru geçti.

-Sonra büyüdüm.

Üniversitede konusu bile geçmedi.

-Sonra Amerika’ya gittim.

Hiç adı anılmadı.

-Sonra çalıştım.

Kimse bahseder olmadı.

-Sonra kovuldum.

Aklımın ucundan geçmedi.

-Sonra çok sevdim.

Ağlamaktan sorgulayamadım.

-Sonra zaman geçti. Çok zaman geçti. Çok giden oldu. Çok söven oldu. Çok susan oldu. Çok seven oldu. Geri gelen oldu.

Sonra anladım işte.

Geri gelende anladım.

Herkes kendisine öğretildiği gibi yaşıyordu. Hepimize, o, okumaya başladığımız zamanlardan itibaren aynı şey öğretilmişti.

Bir noktadan sonsuz doğru geçer.

Ve doğru hayatıma işlemiş, daha doğrusu hayatlara işlemiş müthiş bir metafordu!

Hepimiz hiçbir zaman beğenmediğimiz eğitim sisteminin, birer haklı askerleriydik aslında. Hepimiz birer nokta olduğumuzu da yalnızca bu noktada kabul ediyorduk. Onun dışında hâşâ sırf içinde nokta geçtiği için bile noktalama işaretlerinden herhangi biri olmayı göze alamazdık. Ne münasebet!

İşin içine doğruluk girince en tozlu tebeşirin bile vesile olacağı bir orta halli noktayı benliğe kurban edebilirdik.

Senin konuşman gereken yerde ve konuşman gereken zamanda susman, senin içinde kabul görmüş sonsuz doğrundan yalnızca bir tanesi idi.

Benim doğrum ise senin diye başladığım cümlemin içerisinde apaçık gizli idi.

Gerçek ne peki?

Hakikat ne?

Bildiğim tek şey, içimde sonsuz doğrunun olduğu ve kendi doğrularımı taşıyan küçücük, hattahiç kadar bir nokta olduğum.

Hâsılı; bir noktadan sonsuz haklı geçer.

Haklı kim?

Hangimiz?

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım839 okundu
Hikâyat
0 paylaşım839 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.