Sonbahar

İnsan, insan olur da nasıl suçlu olur?

avatar
21 Ocak 2017
33 Paylaşım 1,090 Okunma
1 Comments

Meğer sessizlik ne çok şey anlatıyormuş.

Daha hayatının baharındayken cezaevine giren Yusuf, 10 yılını cezaevinde geçirdikten sonra hastalığı nedeniyle cezaevinden çıkarılır. Gençliğinin en güzel yıllarını sosyalist olarak suçlanarak geçirdiği karanlık günlerden kurtulunca kendisini doğaya bırakır, yani memleketi Artvin’de yaşamaya başlar, Karadeniz’in o büyülü yeşil rengi sarmış her tarafı ahşaptan bir ev ve yaşlı annesi başka ne isteyebilir, tabii ki gençliğini, hayallerini, yaşayamadıklarını, bitiremediği okulunu sırf siyasi görüşleri nedeniyle bir insanın hayatı nasıl mahvedilir?

İnsanın özgürlüğünü elinden alıp sırf bir takım istemediği kurallara karşı çıktığı için veya söz hakkı vermedikleri için protestoya zorunlu bıraktıkları bu genç bunları hak etmemişti. İnsan, insan olur da nasıl suçlu olur?

Kimisi yalnızlığına bir yoldaş bulmak ister, Yusuf’un karşısına kendisi gibi yalnız olan Gürcü kızı Eka çıkar, Yusuf için aşk hayata tutunmak için bir sebep olabilir.

Sessiz ve sakin olan bu filmde diyaloglardan çok yaşanamayan hayata hırçınlığı, isyanı, haksızlığı anımsattı bana.

Karadeniz’in o yağmurlu ve nemli havası içinizi karartırken, Yusuf’un finalde çaldığı tulumun sesi içinize işleyecek, Yusuf’un iskeleye çarpan dalgaları seyrettiği sahne olağanüstü.

Zamanının senden çaldıklarına rağmen inat ederek diretmek, senden onca götürecek hayallerine rağmen kendi hayallerine ihanet etmemek adına, HER DAİM DÜŞLERİNİN PEŞİNDEN KOŞAN ZAMANIN SABIRSIZ ÇOCUKLARINA birkez daha selam olsun…

***

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

One Response

  1. Özcan Alper’i bu filmle tanımıştım. Bağımsız sinemanın sıkıcılığına rağmen, bu film ile alıştım diyebilirim.

    Yanıtla

Yorum Yaz

Your email address will not be published.