Sözüm Sana

Hangi hanımefendi ütü yapacak sabahın köründe? Bunlar olmadan hayat olmuyor mu, olmuyor mu?

avatar
8 Mart 2017
3 Paylaşım 1,242 Okunma

Allah’ın hakkı vardır bu divânda, ve bu üçtür. Bu ne demek bilirsin canısı. Hayat zor, kuşlar uçuyor gerçekten de ve biz kapitalizme rahmet okumak üzereyiz. Sevgiden bahsetmek için bile, onun o pis adını zikretmek zorundayız. Sevgililer günü bittabi bir misâl. Şimdi bir yaz dinginliği yaşayacak her yer, bahardan kalma çiçekleri ısıtacak güneş. Çok değil, birkaç ay sonra da burkacak hepsini. Göğe küsecek onlar. Gökten düşecekler. Göktekilerin kıymetini bilir misin Ruhum?

Şimdi sana afili cümleyi yazsam bile, en ağdalı dille bir şiir nakşetsem de yüreğine; yine de bir şey yaptım diyemem ki. Yine tek kelime ile anlatılacak şeyler, koca bir divân ile anlatılamayabilir ki. Bir kelime gerek bize Ruhum, bir kelime! Gerçekten bizim de bir kelimeye ihtiyacımız var. O olmadan nâkısız biz. Endazemiz eksik. Ruhumuz savruluyor Ruhum, duyuyor musun? Yaz rüzgârları sözüm ona, kış karları falan ve aynı zaman da ‘rica filan’: bunlar güzel şeyler, anlatabiliyor muyum.

Yarın ne olacak acaba? Dünyada neler değişecek, kimler vurulacak kimler yaşamaya devam edecek. Hangi çocuk ağlayarak doğacak hangisi üzülecek alınmayan bir şeker yüzünden. Hangi hanımefendi ütü yapacak sabahın köründe? Bunlar olmadan hayat olmuyor mu, olmuyor mu? Bu bizim işimiz değil Ruhum. Biz göklere bakmalıyız bir kütüphanenin penceresinden. Kaç penceresi varsa o kadar bakmalıyız. Bir halk adamının adına kurulmuş olmalı o pencere, biz sevmeliyiz Anadolu çocuğunu filan.

Bu name de sonlanacak. Sonlandığı gibi bürünecek sana. Sen, iyi bak kendine; olur mu? Ruhum…

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım840 okundu
Hikâyat
0 paylaşım840 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.