Sözüm Sana

Hangi hanımefendi ütü yapacak sabahın köründe? Bunlar olmadan hayat olmuyor mu, olmuyor mu?

avatar
8 Mart 2017
3 Paylaşım 496 Okunma

Allah’ın hakkı vardır bu divânda, ve bu üçtür. Bu ne demek bilirsin canısı. Hayat zor, kuşlar uçuyor gerçekten de ve biz kapitalizme rahmet okumak üzereyiz. Sevgiden bahsetmek için bile, onun o pis adını zikretmek zorundayız. Sevgililer günü bittabi bir misâl. Şimdi bir yaz dinginliği yaşayacak her yer, bahardan kalma çiçekleri ısıtacak güneş. Çok değil, birkaç ay sonra da burkacak hepsini. Göğe küsecek onlar. Gökten düşecekler. Göktekilerin kıymetini bilir misin Ruhum?

Şimdi sana afili cümleyi yazsam bile, en ağdalı dille bir şiir nakşetsem de yüreğine; yine de bir şey yaptım diyemem ki. Yine tek kelime ile anlatılacak şeyler, koca bir divân ile anlatılamayabilir ki. Bir kelime gerek bize Ruhum, bir kelime! Gerçekten bizim de bir kelimeye ihtiyacımız var. O olmadan nâkısız biz. Endazemiz eksik. Ruhumuz savruluyor Ruhum, duyuyor musun? Yaz rüzgârları sözüm ona, kış karları falan ve aynı zaman da ‘rica filan’: bunlar güzel şeyler, anlatabiliyor muyum.

Yarın ne olacak acaba? Dünyada neler değişecek, kimler vurulacak kimler yaşamaya devam edecek. Hangi çocuk ağlayarak doğacak hangisi üzülecek alınmayan bir şeker yüzünden. Hangi hanımefendi ütü yapacak sabahın köründe? Bunlar olmadan hayat olmuyor mu, olmuyor mu? Bu bizim işimiz değil Ruhum. Biz göklere bakmalıyız bir kütüphanenin penceresinden. Kaç penceresi varsa o kadar bakmalıyız. Bir halk adamının adına kurulmuş olmalı o pencere, biz sevmeliyiz Anadolu çocuğunu filan.

Bu name de sonlanacak. Sonlandığı gibi bürünecek sana. Sen, iyi bak kendine; olur mu? Ruhum…

İlginizi çekebilir

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım117 okundu
Hikâyat
0 paylaşım117 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Şahmaran Söylencesi
Hikâyat
2 paylaşım926 okundu
Hikâyat
2 paylaşım926 okundu

Şahmaran Söylencesi

Orhan Bahçıvan - Haz 19, 2017

Bazılarına göre İran kaynaklı bir masaldır. Bazılarına göre de Mısır kaynaklıdır. Anadolu toprakları üstünde yüzlerce çeşitlemesi bulunan, Şahmaran anlatımının geçtiği yer olarak Tarsus şehri gösterilir.

Babacığım
Deneme
0 paylaşım247 okundu
Deneme
0 paylaşım247 okundu

Babacığım

Hayat Can - Haz 18, 2017

Hakikat demişken... Kendi hakikatimi ararken ben, benimle sabah ezanlarına kadar yorulmadan yaptığın kıssalarla dolu sohbetini özledim. Evet.

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.