Tutunmaya Çalışanlar

Sağ eliyle kavradığı kitabının okuduğu sayfasına işaret parmağını sokmuştu ve yerinin kaybolmaması için elinden bırakamıyordu.

avatar
17 Haziran 2017
1 Paylaşım 908 Okunma

Ve kardeşlerim sırayla isimlerini, memleketlerini, bölümlerini söylemeye başladılar. Kitap okuyan iki arkadaşın isimleri, Sedat ve Mehmet Ali idi. Sedat, Erzincan’ın Kemah’ından gelmiş, on dokuz yaşında, inceden sakallı, masum bir gülüşü olan ve akla kazınan zeki bakışlara sahip bir matematik öğrencisiydi. Elinde tuttuğu kalın Oğuz Atay’ı fark ettiğimde kendisini Edebiyat Fakültesi’nin bir öğrencisi ve kim bilir belki de geleceğin büyük bir romancısı olarak tahayyül etmiştim. Ama o hem gönlü feda bir ülkücü hem de entelektüel bir bilim adamı olacaktı demek ki. Sağ eliyle kavradığı kitabının okuduğu sayfasına işaret parmağını sokmuştu ve yerinin kaybolmaması için elinden bırakamıyordu. Ya da belki de okuyacağı bir sonraki cümleyi çok merak ediyor Turgut’un yahut Selim Işık’ın yeni düşsel yolculukları arasında kaybolmak için sabırsızlanıyordu. Ben de çok severdim Atay’ı. Büyük bir romancıydı. Anlaşılmaz ve hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayacak olan bir düşünce adamı olarak görürdüm. Benim de tekrar tekrar okumaya çalıştığım bir romandı “Tutunamayanlar”. Bana da en çok yakın gelendi Selim Işık. Belki cesur düşsel zekası

Etkilemişti beni Oğuz Atay’ın, belki Selim’in kahredici yalnızlığı veya Ruh Adam’da hayranı olduğum karakter Selim Pusat’a olan benzerliğiydi Sedat’ı ve beni alıp götüren. Her ne idiyse de “Tutunamayanlar”ı okuyup hayata daha sıkı tutunanlardan olmaya çalıştığımız gerçeği önemliydi aslolan. Sedat’la kitap üzerine derin münazaralar yapmak isterdim fakat gözbebeğimize gözbebeklerini odaklayıp tanışma seremonisinin kendileriyle buluşmasını bekleyen diğer yedi arkadaşa ayıp olmaması ve o yedi arkadaşı da en az Sedat’ın düşsel dünyasını merak ettiğim kadar merak ettiğim için, tokalaşma faslına devam ederek adımı tekrar ettim. “Oğuzhan, merhaba.” diyerek.

Sedat’ın karşı ranzasında da en az Sedat kadar zevkli kitap okuyan diğer arkadaşın adı ise Mehmet Ali idi. Mehmet Ali de bu kez tahminimi yanıltmamış, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Edebiyat 3. sınıf öğrencisi olduğunu bir çırpıda dile getirmişti. Mehmet Ali’nin edebî havası her tavrında kendini ele verir şekildeydi. O ise yanımıza yaklaşırken kitabını ters ve kaldığı sayfa açık bir şekilde yatağının üzerine bırakmıştı fakat ne okuduğunu anlayamamıştım. 22 yaşındaydı, yaşıttık. Uzun boylu ve çok yakışıklı bir gençti. Siyah, kulak memesine uzanan saçları vardı. Dönemin modası… Hatta belki saçını arkadan biraz toplasa bir solcuyu bile andırabilirdi. Fakat naif ve masum yüzü buna izin vermezdi yine de. Olgun bir duruşu ve ağır bir konuşması vardı. Bu olgunluk yaşından mı geliyordu, yoksa edebiyat fakültesinin ve özellikle İstanbul Üniversitesi’nin verdiği bir vakur duruş muydu onu tanıdıkça anlayabilirdim. Belki de çok şey yaşamıştı ve bu yaşanılanlar saç tellerine değin işlemiş, ona bir “ağabey” havası vermişti. Sakaryalıydı. Ama çoğunlukla Beyazıt’taydı.

Diğer üç arkadaştan bir tanesi Ankara Siyasal’dan yatay geçişle İstanbul’a gelmiş ve harekete İstanbul’da devam etme kararı almıştı. Sinan, Ankara’yı sevememişti. Ankara ona çok zaptedilmiş gelmişti. 77 öğrenci olaylarında gözaltında türlü işkencelere maruz kalmıştı. Ailesinin de ısrarıyla kaydını İstanbul Üniversitesi’ne aldırmıştı bu nedenle. Ailesinin İstanbul’da yaşamasına ve hatta Aksaray gibi yakın bir muhitte olmasına rağmen o, hareketine ülküdaşlarıyla sırt sırta yan yana döğüşerek devam etmek istediğinden yurtta kalıyordu. Gelmek isteyen, kalmak isteyen, ait olma duygusunu en derininde yaşayan her ülkü gönüldaşına bu yurdun kapıları ardına dek açıktı ve asla “yerimiz yok” denmezdi. Sığınmak ve savaşmak isteyeni Allah korur, yurt ise bağrına her türlü basardı. Hiç yatak kalmasa bile yere serilen şilteler en iyi döşekten daha huzurlu uyku ve güven verirdi. Bu üç kişilik grubun diğer iki üyesi daha çekingen, ama cesaretleri odaya girdiğimiz sırada tartıştıkları Ecevit iktidarından belli olan Süleyman ve Selim’di. İkisi de yine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydiler. Yozgatlılardı. Fakat arkadaşlıkları hemşehriliklerinden değil ideolojilerinden mütevellitti. Süleyman iki yıldır bu yurtta kalıyor, Selim ise Süleyman’la tanıştıktan sonra yurdu keşfediyordu. Ne tevafuktur ki memleketleri aynı olan bu iki ülküdaşın isimleri de bir arada anıldığında Şanlı Osmanlı Padişahı, 3 kıt’aya hükmeden Muhteşem Kanuni’yi akla getiriyordu. Hayat işte böyle güzel tesadüflerle doluydu ki, aslında bu bir tesadüften öte bir işaretti. Zaten kendilerinin de ayrılmaz ikili oldukları nasılda hissedilebilir bir bütünleşmeydi. Kim bilebilirdi ki Süleyman’ın, üniversite içerisinde çıkan çatışma sonucu hiç tanımadığı bir ülkücü kardeşini komünistlere karşı koruyacağı sırada göğsünden aldığı üç mermiyle şehit olacağını. Bu tanışma seremonisinden sadece birkaç ay sonra… İşte bunları da bilir ama susardı Edirnekapı. Bu ne ilk verdiğimiz şehit olacaktı ve ne de sonuncusu… Topraklar kana susamıştı madem, biz de damarlarımızda dolaşan son damla kana değin akıtırdık ve feda olurdu. Vatan sağ olurdu ve bize yeterdi.

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu
Müzik
21 paylaşım1,182 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,067 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım840 okundu
Hikâyat
0 paylaşım840 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.