Yek Sirtaki

Suya öd değdi laleler, soluyun ebruliyi.

avatar
2 Şubat 2017
796 Okunma

Vakit, kadim sevdalara yürek intikalidir.

Umudun aydınlığı koridorlara vuruyorsa havalandırma boşluğundan ve en çok fotoğrafçılar yaralıysa karanlık banyolardan, hüznü göğe taşımanın gebeliğinden yakınır bir ana. Hüzünler geceye babasız doğar. Ekşimiş tüm provalarda dudak payıyla var olmak zor olduğu kadar odaya sinen aromalı mum alevinin seyrinde tükenmek güçtür.

Kentin tüm mübadeleleri imzalanıyor balkon senfonilerinde ve çocuklar topaçlarıyla sürgün büyüyor.

Gramafon, daktilo, pikap ve çikolata kahve birkaç obje daha. Yad edilmenin ücra mertebelerinde kaleme doğrulan  iki çift adımın ritmine ve hatta posta pullarının veznedar soğukluğunu alt edecek mayhoşluğuna tanıktır.

Ey neşesizler, palyaçoların faili gamzelerinizdir, tutuklayınız.

Mutluluğun hüzne evrilimini bilmem nerenin, ünlü  bilim adamlarıyla alt edemediği güdüler evreninden  yaralı gelen konuklarımız ve “yahu iki çift kelamın hasreti var, çay demle de söyleşiriz” demeye kalmadan saati sakınmayan ev sahibi münasebetsizliğinde yıpranmaktır, göçü ötelemek. Lakin esareti turnalardan uzakta muhafaza ediniz. Caddeleri oda sıcaklığında sarı saman solumanın hazzını ve tütün saran bir müptelanın vanilya dokunuşuyla dirilmesini  panzehir faylarında tektonik manşetlerden sakının.

Suya öd değdi laleler, soluyun ebruliyi.

İkindiyi periyodunda zirveye ulaştırmış tüm bünyeler nezdinde günaydın vardiyalı sanat mağlupları, kadehkarlar. Sessizleşen tüm fotoğraflar, antikalaşmış yaşanmışlıklar, rujlu mektuplar, yürüyen ağlaklar, genel geliciler ve sürreal gidiciler, şiirden çok şairciler çoğu zaman ressamdan çok resimciler ve kalemden çok kağıtçılara hükmü legal kılmayan baharlar, erikleri tuza banarak martıları acıtmayın.Latin bir ferman defnediliyor portrede.Sokak lambaları ardından yumaklara peşkeş çekiliyor kediler ve hali hazırda pencerelerde acılarını soğuran yurdum insanları…Eksiğiz, eksiliyoruz , çokça ve dolmazca…

İlginizi çekebilir

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu
Müzik
21 paylaşım1,162 okundu

Zaharya (- 1740?) (Mir Cemil)

Mücella Yazan - Oca 01, 2018

Itri musikimizin Süleymaniye’si ise, Zaharya da Sultanahmet’idir. Yahya Kemal 18. yüzyılın başında ulus-devlet dönemi başlarken çokuluslu bir imparatorluk olan Osmanlı…

Gün
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu
Etkinlikler, Kitâbiyat
3 paylaşım1,045 okundu

Gün

Erhan - Kas 02, 2017

Vakit geldi. Ben mekâna biraz geç intikal ettiğimden sadece arka sıralarda yer kalmış olduğunu gördüm. İşime gelir. Oturdum ve üzerine almak istediğim kitapları yazdığım not defterimi çantamdan çıkardım.

Bir Düğümün Arefesinde
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu
Hikâyat
0 paylaşım817 okundu

Bir Düğümün Arefesinde

Hayat Can - Eyl 04, 2017

Bölünmüşlüğün verdiği ıstırapla televizyonu açtım. Rağbet görmediğini tahmin ettiğim tahmin ettiğim bir kanalın bozuk yayını odanın içerisine Malena'nin sessiz haykırışlarını yayiyordu.

Yorum Yaz

Your email address will not be published.